Z inicjatywy Ministerstwa Edukacji Narodowej szkoły z poszkodowanych terenów mogą skorzystać z wycieczek dla uczniów organizowanych w bezpieczne miejsca, niedotknięte skutkami powodzi. Zgłoszeń można dokonywać za pośrednictwem Systemu Informacji Oświatowej.
Dzieci i młodzież z terenów dotkniętych powodzią otrzymają wsparcie. Jedną z form pomocy jest zapewnienie uczniom i uczennicom wypoczynku i zajęć w bezpiecznym miejscu. Ministerstwo Edukacji Narodowej uruchomiło specjalny system, który umożliwi organizację wyjazdów poprzez sprawną współpracę różnego typu podmiotów.
Szkoły poszkodowane w wyniku powodzi mogą zgłaszać chęć organizacji pobytu dla swoich uczniów i uczennic. W Strefie Pracownika Systemu Informacji Oświatowej (SIO) została udostępniona ankieta https://strefa.ksdo.gov.pl, która umożliwi określenie potrzeb poszczególnych placówek. Dzięki temu możliwe będzie skierowanie pomocy do uczniów, którzy najbardziej jej potrzebują. Zależy nam na tym, aby w trudnym dla nich okresie dzieci i młodzież wspólnie z opiekunami znaleźli się w bezpiecznym i przyjaznym miejscu. Nasze działania podejmujemy we współpracy z partnerami, m.in. Ministerstwem Sportu i Turystyki, Ministerstwem Infrastruktury oraz spółką PKP Intercity.
Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji w imieniu MEN wspiera koordynację działań pomiędzy daną szkołą a organizatorami pobytu uczniów poza ich miejscem zamieszkania. Pomaga również w zapewnieniu darmowego transportu (podróż do miejsca pobytu i z powrotem). Na stronie internetowej www.frse.org.pl/zielona-szkola utworzono bazę ofert wypoczynku i zajęć ze strony zarówno instytucji publicznych, jak i sektora prywatnego.
Wyjazdy będą organizowane do miejscowości, które zgłoszą się z inicjatywą przyjęcia uczniów z poszkodowanych terenów lub do ośrodków wypoczynkowych czy sportowych, które zaproszą uczniów i zorganizują program pobytu z uwzględnieniem ich wieku (według podziału na: klasy 1-3, 4-8 i uczniów szkół ponadpodstawowych).
Organizacja wycieczek odbędzie się na podstawie przepisów rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 25 maja 2018 r. w sprawie warunków i sposobu organizowania przez publiczne przedszkola, szkoły i placówki krajoznawstwa i turystyki.
Do włączenia się w organizację „Zielonych szkół” zachęcamy samorządy i inne podmioty.
W działaniach uczestniczą wszyscy kuratorzy oświaty, którzy będą czuwać nad bezpieczeństwem dzieci i młodzieży.
Przypominamy też, że dzieci i młodzież, rodzice uczniów, a także nauczyciele z terenów dotkniętych powodzią mogą korzystać ze wsparcia psychologicznego dostępnego pod numerem telefonu: 22 347 48 97.
Źródło informacji: frse.org.pl