Miejsce na reklamę

Miejsce na reklamę

Marketing Automation – nowe funkcje e-commerce

Kleina-Edukator

Pt, Lis 8, 2024

Energa pomaga chronić foki.

Energa pomaga chronić foki

Trwa proces rehabilitacji młodych fok, które w tym roku trafiły do Ośrodka Rehabilitacji Fok w Helu. Pierwsze wyleczone osobniki już cieszą się wolnością w wodach Morza Bałtyckiego. A wszystko przy wsparciu Grupy Energa.

Ochrona fok

Stacja Morska im. Profesora Krzysztofa Skóry Uniwersytetu Gdańskiego w Helu prowadzi jedyny w Polsce ośrodek rehabilitacji fok. Trafiają tam młode, które nie są gotowe na samodzielne życie i bez pomocy człowieka by nie przetrwały. Na brzegu odnajdywane są wygłodzone i odwodnione, często także chore. W tym roku do ośrodka na rehabilitację trafiło 35 szczeniąt.

W fokarium foki przechodzą wszystkie badania – oględziny ciała, pomiar temperatury, pobieranie krwi, osłuchiwanie. W pierwszych dobach przebywają w pojedynczym basenie. Są karmione zupą rybną, nawadniane, leczone jeśli jest taka konieczność. Gdy foka przyjmuje już pokarm stały i czuje się lepiej, przechodzi do basenu adaptacyjnego, gdzie szykuje się powoli do powrotu na wolność.

– Opiekę nad naszymi pacjentami sprawuje wykwalifikowany i doświadczony personel wraz z wolontariuszami. Po wyleczeniu, odkarmieniu i upewnieniu się, że maluchy są przygotowane do podjęcia życia na wolności, wypuszczamy foki z powrotem do Morza Bałtyckiego, do ich naturalnego środowiska życia – mówi Wioleta Miętkiewicz, koordynatorka zespołu opiekunów fok w Stacji Morskiej im. Profesora Krzysztofa Skóry Uniwersytetu Gdańskiego w Helu. – W ostatnich latach trafia do nas coraz więcej foczych pacjentów, to aż kilkadziesiąt szczeniąt rocznie. Wraz ze wzrostem ich liczby rosną też potrzeby, dlatego niezwykle cieszy nas, poza pomocą pojedynczych darczyńców, stałe wsparcie sponsora, jakim jest Energa.

Energa kolejny rok jest sponsorem Fundacji Rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego (FRUG). Spółka wspiera działania na rzecz edukacji o ochronie Morza Bałtyckiego, z głównym nastawieniem na ochronę foki szarej oraz morświna bałtyckiego. Współpraca obejmuje również wsparcie Stacji Morskiej w Helu, którą rocznie odwiedza ponad 400 tys. osób.

Energa na morzu

– Energa, jako firma społecznie odpowiedzialna, od lat angażuje się w ochronę środowiska. Dbając o zrównoważony rozwój, wspieramy ekosystemy na terenach, na których prowadzimy swoją działalność. Dlatego uwaga Energi skierowana jest właśnie na Bałtyk – mówi dr Alina Skorb-Gała, kierownik Wydziału ESG Energi. – Działania na rzecz ochrony bałtyckiej przyrody, programy edukacyjne czy wsparcie bioróżnorodności – to tylko niektóre z szeregu działań, jakie Energa prowadzi w obszarze Morza Bałtyckiego. Do tej listy mają dołączyć również morskie farmy wiatrowe.

W 2023 roku Ministerstwo Infrastruktury ogłosiło wyniki procesu przyznawania sześciu nowych lokalizacji farm wiatrowych planowanych na polskich wodach Morza Bałtyckiego. Grupa Energa uzyskała dwa pozwolenia lokalizacyjne o łącznej mocy ok. 1800 MW.

Łącznie Grupa ORLEN otrzymała pięć lokalizacji, dzięki którym potencjał koncernu w morskiej energetyce wiatrowej może wkrótce powiększyć się o ok. 5200 MW. Koncesje, które zabezpieczyła Grupa ORLEN, znajdują się na wysokości Kołobrzegu oraz Łeby i są usytuowane około 30 kilometrów od linii brzegowej. Inwestycje w morską energetykę wiatrową stanowią jeden z głównych kierunków rozwoju nowoczesnej energetyki w Grupie ORLEN. Strategia koncernu zakłada uzyskanie ok. 9 GW mocy zainstalowanych w OZE do 2030 roku.

Morska edukacja

Energa w obszarze swojej działalności, angażuje się nie tylko w programy mające bezpośredni wpływ na środowisko, takie jak inwestycje w nisko i zeroemisyjne źródła energii, ochrona bioróżnorodności, zalesianie czy wsparcie rehabilitacji fok, lecz również te mające na nie wpływ pośredni. A takim niewątpliwie jest edukacja młodego pokolenia w zakresie ekologii. Grupa Energa wspiera szereg działań edukacyjnych mających na celu szerzenie wiedzy na temat ochrony ekosystemu Bałtyku. Wraz z Fundacją Rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego oraz Stacją Morską IO UG prowadzi projekt ukierunkowany na ochronę środowiska Morza Bałtyckiego o nazwie „Kierunek Bałtyk”. Celem projektu jest ochrona bałtyckich fok i morświnów oraz przeciwdziałanie zagrożeniom dla ekosystemu Morza Bałtyckiego, takim jak zanieczyszczenia mikroplastikiem oraz negatywne skutki wywołane podwodnym hałasem.

FRUG w ramach kampanii organizuje zajęcia lekcyjne i praktyczne warsztaty, które mają na celu propagowanie prośrodowiskowych zachowań. Odbywają się m.in. zajęcia dotyczące bioróżnorodności Morza Bałtyckiego czy bałtyckiej fauny, które skupiają się na tematach zagrożonych gatunków występujących w Bałtyku, takich jak morświn oraz foka szara. Dzięki wsparciu Energi, edukatorzy Błękitnej Szkoły FRUG i Stacji Morskiej UG mogą dzielić się aktualną wiedzą o ekosystemie Bałtyku również podczas plenerowych wydarzeń edukacyjnych. Jednym z nich jest Międzynarodowy Dzień Bałtyckiego Morświna organizowany co roku na Skwerze Kościuszki w Gdyni. W formie piknikowej, poprzez gry i zabawy, można poznać życie tego jedynego bałtyckiego gatunku walenia.

Morze Bałtyckie, tak ważne dla Grupy Energa, stało się również tematem ostatniej edycji Planety Energii poświęconej ekosystemom wodnym i promocji proekologicznych zachowań związanych z oszczędzaniem wody oraz ochroną różnorodności biologicznej. W tej edycji uczestnicy poznając podwodny świat, odwiedzili między innymi fokarium w Helu, ucząc się tego, jak każdy z nas, niezależnie od wieku, może wpływać na ochronę środowiska wodnego, w tym Morza Bałtyckiego.

No comments

Byłeś świadkiem bulwersującej sytuacji, ciekawego wydarzenia lub widziałeś coś interesującego? Chcesz się czymś pochwalić?
Napisz do nas , dołącz zdjęcia lub film, opublikujemy to na portalu. Ten portal jest dwa Was.

Skontaktuj się z nami: 

Image
Image

Byłeś świadkiem bulwersującej sytuacji, ciekawego wydarzenia lub widziałeś coś interesującego? Chcesz się czymś pochwalić?
Napisz do nas , dołącz zdjęcia lub film, opublikujemy to na portalu. Ten portal jest dwa Was.

Skontaktuj się z nami: