Umowa na rozbudowę drogi podpisana
Powiat Kościański

W poniedziałek, 11 grudnia 2023 roku w Starostwie Powiatowym w Kościanie odbyło się spotkanie podczas którego podpisano umowę na rozbudowę drogi powiatowej nr 3941P na odcinku Szczodrowo – Sierakowo wraz z budową oświetlenia ulicznego w Sierakowie.

Inwestycja będzie kosztowała prawie 4 mln 744 tys. złotych. Powiat Kościański pozyskał na realizacje tej inwestycji z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg ponad 2 mln 846 tys. złotych, czyli 60% kosztów inwestycji. Pozostałe koszty w wysokości prawie 1 mln 900 tys. złotych zostaną sfinansowane po połowie z budżetu Powiatu Kościańskiego i budżetu Gminy Kościan, która wsparła inwestycję.

W spotkaniu w starostwie umowę podpisali Henryk Bartoszewski, Starosta Kościański, Andrzej Przybyła, Wójt Gminy Kościan, Dorota Słowińska, Wicestarosta Kościański i Jerzy Nawrocki, członek Zarządu wyłonionego w przetargu wykonawcy inwestycji, Przedsiębiorstwa Drogowego „DROGBUD” – Gostyń Sp. z o. o.  W spotkaniu uczestniczył także Dariusz Korzeniowski, dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych w Kościanie.

- Jest to trzecia inwestycja na tym odcinku, kończąca przebudowę całej drogi. Pierwszy etap był to odcinek Kokorzyn – Szczodrowo, drugi w Kokorzynie i trzeci teraz. Otrzymaliśmy pomoc zewnętrzną w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Są to środki jeszcze z ubiegłorocznego konkursu. Okazało się, że po przetargach beneficjenci, którzy otrzymali wsparcie porobili przetargi i zostały środki. Z tych środków można było objąć finansowaniem tych, co, tak jak Powiat Kościański, byli na liście rezerwowej i w taki sposób Powiat Kościański to finansowanie otrzymał – wyjaśnił H. Bartoszewski, Starosta Kościański.   

Łączna długość rozbudowanej drogi powiatowej będzie wynosić blisko 1,5 km. Zadanie podzielono na dwa odcinki, pierwszy obejmie część od Szczodrowa do początku wiaduktu nad drogą ekspresową S5. Jest to ponad 600 metrów. Drugi odcinek rozpocznie się na końcu wiaduktu nad drogą S5 przez Sierakowo do skrzyżowania z byłą drogą krajową nr 5. Ten odcinek ma ponad 800 metrów.

- Pomoc Gminy Kościan umożliwia nam szybszy czas modernizacji dróg, gdy takie partnerstwo zawieramy, a z drugiej strony poprawia się jakość życia mieszkańców gminy. Przy okazji takiego remontu również modernizujemy oświetlenie. To jest też bardzo istotne. Oświetlenie szczególnie w okresie jesienno – zimowym poprawia bezpieczeństwo pieszych i zmotoryzowanych uczestników ruchu – podkreślił starosta.

Po remoncie poszerzona i przebudowana jezdnia będzie miała 6 metrów. Poza obszarem zabudowanym powstanie bitumiczna droga rowerowa o szerokości 2 metrów, a w terenie zabudowanym zostaną wykonane chodniki także o szerokości 2 metrów. Ponadto w ramach prac, które rozpoczną się wiosną przyszłego roku zostaną utwardzone istniejące zjazdy, wybudowana zostanie zatoka parkingowa w Sierakowie. Zostanie wybudowana i przebudowana kanalizacja deszczowa. Wzdłuż drogi zostaną odtworzone i odmulone rowy. Droga będzie miała nowe poziome i pionowe oznakowanie. Ponadto, jak wspominał starosta  w Sierakowie wybudowane i przebudowane zostanie oświetlenie uliczne.

- Mieszkańcy Gminy Kościan bardzo dobrze postrzegają wszystkie zadania inwestycyjne związane z budową nowych ścieżek. One ewidentnie się przyczyniają do poprawy bezpieczeństwa. Na drogach powiatowych natężenie ruchu jest zdecydowanie większe niż na drogach gminnych stąd warto w nie inwestować – mówił A. Przybyła. Wójt poinformował, że dofinansowanie tej inwestycji znalazło się w projekcie budżetu Gminy Kościan na 2024 rok.  

Zgodnie z zawartą umową rozbudowa drogi musi się zakończyć do października 2024 roku.

DSC0016-Duywynik
1-Duywynik
DSC0031-Duywynik
DSC0044-Duywynik
DSC0070-Duywynik
DSC0057-Duywynik
DSC0081-Duywynik
DSC0090-Duywynik
DSC0098-Duywynik
DSC0432-Duywynik

 

Byłeś świadkiem bulwersującej sytuacji, ciekawego wydarzenia lub widziałeś coś interesującego? Chcesz się czymś pochwalić?
Napisz do nas , dołącz zdjęcia lub film, opublikujemy to na portalu. Ten portal jest dwa Was.
TPL_BACKTOTOP