Kryptonim Wolność 2022

W miniony weekend rozegrano XI edycję gry miejskiej Kryptonim Wolność 2022. Jak co roku pogoda dopisała i pobity został kolejny rekord ilości uczestników i drużyn biorących udział w wydarzeniu.

Na starcie pojawiły się 82 grupy, czyli ponad pół tysiąca osób. 76 zespołów dotarło do mety. Wśród graczy nie było tylko i wyłącznie kościaniaków, przyjeżdżali także mieszkańcy innych miast i gmin ościennych.

gra-miejska-foto-1

Już o godzinie 9 pierwsze drużyny ruszyły w teren. Zgłaszały się one w wyznaczonych punktach mobilizacyjnych. Organizatorzy w tym roku przewidzieli do wykonania 21 misji, które zostały podzielone na 4 strefy (KOK, Plac Wolności, Park Miejski, Sanatorium). Przy Kościańskim Ośrodku Kultury osoby biorące udział w grze miały za zadanie przeprowadzenie doświadczeń chemicznych, a na misji „Sikawka” zapoznawali się z zabytkowym sprzętem strażackim. Natomiast w strzelnicy LOK gracze mieli do wykonania  misję „Do tarczy, ognia” z wykorzystaniem broni pneumatycznej. Dodatkowo przeprowadzano tam szkolenie z rzutu granatem do celu. W leśnej scenerii Parku Miejskiego skauci przechodzili szkolenie wojskowe m.in. z wykorzystaniem przeszkód terenowych oraz wykrywaczy metalu. Na Placu Wolności było można obejrzeć stylizowany pojazd pancerny, zabytkowy samochód i motocykle. Jedno z zadań drużyny polegało na ominięciu niemieckiego posterunku i wykradnięciu map z samochodu, tak by nie wpadły w ręce okupanta.  Uczestnicy zapoznawali się również z instrukcją posługiwania się kompasem, wyznaczania azymutów na skalowanej mapie. Teren Sanatorium stał się również jedną wielką planszą do gry.  Gracze mieli za zadanie m.in. przenieść rannego na noszach, poznawali podstawowe techniki walki szablą oraz musieli wykazać się wiedzą przy rozwiązaniu krzyżówki. Jednak najważniejsza z misji, na której opierała się fabuła całej gry, to akcja odbicia broni z garnizonu niemieckiego, dzięki której miasto zostało wyzwolone z rąk okupanta bez jednego wystrzału. To tylko kilka z zadań, jakie czekały w tym roku na graczy.

gra-miejska-foto-2

Na kościańskich Łazienkach odbył się finał i rozdanie nagród. Zwyciężyła drużyna Czerwone Berety, II miejsce – Pogromcy Kulisa, III miejsce – Wojenne Dziewczyny. Dodatkowo naszywki sprawności otrzymały drużyny: Strzelec (Zabójcze Ogórki, Czerwone Berety), Sanitariusz (Miotacze Płomieni, Pędzące Kury), Artylerzysta (Gumowe Kaczuszki), Grenadier (Faworytki),  Kulomiot (5 DSH Ślad, Pętelki),  Obrońca Pamięci (Szczwane Lisy), Zwiadowca (Zakręceni Wojowie).

Grę przeprowadzili rekonstruktorzy ze Stowarzyszenia im. "Kościańskiej Rezerwy Skautowej", grupy Artyleria z Poznania, LOK Kościan oraz inne grupy rekonstrukcyjne.

Współorganizatorem była Gmina Kościan, Starostwo Powiatowe w Kościanie, Wojewódzkie Centrum Neuropsychiatryczne w Kościanie oraz inne instytucje kościańskie.

Grę współfinansowała:

Logo Fundacja Lotto

Rozgrywkę wsparła także spółka:

Top Farms Logo

GALERIA:

gra-miejska-artykul-185
gra-miejska-artykul-183
gra-miejska-artykul-182
gra-miejska-artykul-181
gra-miejska-artykul-180
gra-miejska-artykul-179
gra-miejska-artykul-178
gra-miejska-artykul-177
gra-miejska-artykul-176
gra-miejska-artykul-175

 

 

Byłeś świadkiem bulwersującej sytuacji, ciekawego wydarzenia lub widziałeś coś interesującego? Chcesz się czymś pochwalić?
Napisz do nas , dołącz zdjęcia lub film, opublikujemy to na portalu. Ten portal jest dwa Was.
TPL_BACKTOTOP